Barokowy pokłon zapowiadający skarby

Na parterze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie w szklanych gablotach  od 4 stycznia przez tydzień można było obejrzeć dwa niewielkie bozzetta.
Ich twórca, Franz Christoph Janneck (1703–1761), to przedstawiciel szkoły wiedeńskiej. Trudnił się malarstwem gabinetowym, tworzył portrety, pejzaże i miniaturowe sceny rodzajowe inspirowane sztuką francuską. Obrazy o tematyce religijnej są rzadkością w jego twórczości.
Prezentowany w krakowskim muzeum dyptyk, tworzą wykonane na niewielkich deskach w świetlistych, jasnych kolorach - "Pokłon Trzech Króli" i "Pokłon pasterzy". Obrazy te to bozzetta, czyli niewielkich rozmiarów szkice, które najprawdopodobniej wykonane zostały zanim artysta przystąpił do malowania monumentalnych obrazów ołtarzowych, charakterystycznych dla epoki baroku.
Dzieła austriackiego artysty stanowią zapowiedź wystawy "Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem", którą będzie można oglądać w krakowskim muzeum od 10 lutego.  Zaprezentowane zostaną zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski; ogółem prawie 160 dzieł sztuki takich artystów jak: Jan Kupecký, Georg Rafael Donner, August Querfurt czy autor słynnych, groteskowych portretów rzeźbiarskich Franz Xaver Messerschmidt. Nie zabraknie również barokowych osobliwości, jak portrety pośmiertne czy oddane z fotograficzną precyzją martwe natury.
Ten krótki, tygodniowy pokaz zachęcał miłośników sztuki dawnej do zainteresowania mniej znanymi dziełami powstałymi w siedemnastym i osiemnastym wieku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz