Podsumowanie 2016 roku oraz najlepsza dziesiątka wystaw w Polsce

Rok 2016 był dla miłośników sztuki dawnej dużo bardziej satysfakcjonujący niż poprzednie lata. Przygotowano sporo interesujących wystaw malarstwa, rzeźby i grafiki, które miałam okazję oglądać z prawdziwym zachwytem, nie tylko z powodu ich wartości artystycznej i historycznej, ale też dzięki wspaniałym osiągnięciom konserwatorskim i walorom ekspozycyjnym.
Podsumowując prawie setkę obejrzanych wystaw z pewnym zdziwieniem muszę przyznać, że rok 2016 okazał się być rokiem rzeźby. Odbyło się mnóstwo pokazów i dawnych  i współczesnych rzeźbiarzy, których prace zdobiły zarówno ekspozycje zbiorowe jak i indywidualne. Poczynając od rzeźbiarskiego opus magnum młodopolskiego mistrza Konstantego Laszczki zorganizowanego na krakowskiej ASP, poprzez zestawienie rzeźb francuskiego artysty Auguste'a Rodina i polskiego mistrza Xawerego Dunikowskiego zaprezentowane najpierw w warszawskiej Królikarni, a następnie w krakowskiej Kamienicy Szołayskich,  dzieła katalońskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy we wrocławskim BWA i retrospektywy awangardowej rzeźbiarki Wandy Czełkowskiej w warszawskiej Królikarni, jej nauczyciela, zapomnianego rzeźbiarza Stanisława Popławskiego w katowickim Muzeum Śląskim, a także klasyczne prace poznańskiego rzeźbiarza Alfreda Wiśniewskiego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Rok 2016 przyniósł także kilka pokazów wspaniałych umiejętności konserwatorskich, które można było podziwiać na przykładzie prezentacji obrazu "Ekstaza świętego Franciszka" El Greca w Sukiennicach oraz dzieła przypisywanego manieryście niemieckiemu Hansowi von Aachenowi "Ukamienowanie świętego Szczepana" w krakowskim Europeum, jak również  podczas ekspozycji "Wrocławska Europa" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, na której po konserwacji mogliśmy obejrzeć sakralne (obrazy ołtarzowe) i świeckie (portrety) dzieła mało znanego artysty Bartholomaeusa Strobla i barokowych mistrzów z jego kręgu.
Konserwatorskim zabiegom poddano również  Panoramę Racławicką, która po tej delikatnej odnowie zajaśniała pełnym blaskiem, a warszawska Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym przeszła prawdziwą metamorfozę.
W 2016 roku otwarto  kilka nowych muzeów: Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Pawilon Józefa Czapskiego przy krakowskim Muzeum Hutten-Czapskiego, Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu (stał się miejscem ekspozycji bogatych zbiorów sztuki nowoczesnej z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu), Muzeum Teatralne gromadzące kostiumy i akcesoria ze spektakli, jakie odbywały się w Teatrze Słowackiego  (niestety muzeum to ostatnio jest zamknięte i nie wiadomo czy nie podzieli losu kilku wrocławskich galerii). Ponadto w Nowohuckim Centrum Kultury znalazł swe miejsce  zestaw prac Zdzisława Beksińskiego.
Jeśli chodzi o liczbę wystaw i wydarzeń artystycznych niewątpliwie na czoło artystycznego peletonu wysunął się Wrocław jako Europejska Stolica Kultury, chociaż również mniejsze ośrodki wystawiennicze organizowały w minionym roku  interesujące ekspozycje. Przykładem może być  prezentacja malarstwa Barbary Skąpskiej w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, sosnowiecki Pałac Schoena, który w swoich salach gościł prace Rolanda Topora czy leśnickie Centrum Kultury Zamek, gdzie pokazano grafiki Daniela Mroza.
Spośród artystów współczesnych chciałabym w tym roku wyróżnić same panie - poznańską graficzkę Monikę Szwed, krakowską malarkę Karolinę Jabłońską i kontrowersyjną warszawską artystkę Klementynę Stępniewską, zdobywczynię Grand Prix w tegorocznej edycji Konkursu Gepperta.
Najważniejszym wydarzeniem w zakresie sztuki najnowszej była dla mnie jednak nie wystawa malarstwa, lecz ekspozycja (a właściwie ekspozycje) szkła i ceramiki. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim, jak sądzę, wielka wystawa "Obszary sensualne" we wrocławskim Arsenale oraz kolejna, piąta już edycja Festiwalu Szkła „Play with Glass”, jaka odbyła się w kilku miejscach Wrocławia (m.in. w odnowionej Sali Sesyjnej wrocławskiego Dworca Głównego, na Jatkach i w galerii SiC).
Czas jednak na najlepszą dziesiątkę ekspozycji minionego roku:
1."Maria Mater Misericordiae" - Muzeum Narodowe w Krakowie
2."Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto" - Muzeum Narodowe w Warszawie
3."Wrocławska Europa" - Muzeum Narodowe we Wrocławiu
4."Brzmienia" Eduardo Chillidy w galerii BWA Wrocław
5."Dunikowski/Rodin.Kobieta w polu widzenia" - Kamienica Szołayskich (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
6." Wanda Czełkowska. Retrospekcja" -  Królikarnia w Warszawie
7."Uwe Loesch.Plakaty" -  Muzeum Narodowe w Poznaniu
8."Planeta Topor" - Pałac Schoena w Sosnowcu
9. "Alfred Wiśniewski (1916-2011). Siły orfickie" - Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
10. "Sztuka wyjęta z codzienności" Daniel Spoerri - MOCAK w Krakowie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Baśniowe szkła Jerzego Słuczan - Orkusza

PODSUMOWANIE roku 2019 w sztuce