Skrzynie, komody, kredensy, czyli o stolarskim kunszcie - wystawa we wrocławskim MN

W ubiegłym roku we wrocławskim Muzeum Narodowym można było podziwiać niewielką wystawę poświęconą ewolucji najpopularniejszego chyba mebla, czyli krzesła - od formy skrzyniowej, poprzez bogato zdobione siedziska aż do nowoczesnych "dmuchanych" form zaprojektowanych przez Oskara Ziętę.  Teraz wrocławskie muzeum wabi nas wielką wystawą mebli,  wykonanych od XV do XVII wieku, prezentując na poddaszu  aż 250 eksponatów.
Są wśród nich zwykłe skrzynie z okuciami, skrzynki podróżne, skrzyneczki do przechowywania dokumentów, do przenoszenia sprzedawanych dewocjonaliów odpustowych, a także kredensy, szafy i inne formy meblarskiego kunsztu rzemieślników z minionych epok. Ekspozycja pięknie zaaranżowana z wykorzystaniem specyficznego miejsca, jakim jest poddasze Muzeum Narodowego opuszczone kilka miesięcy temu przez kolekcję sztuki nowoczesnej (przewiezioną do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie znalazła dużo lepsze warunki wystawiennicze), pozwala zapoznać się z meblami, które w znakomitej większości należą do bogatego zbioru Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Podziwiając kunszt stolarzy renesansowych, intarsje, różnorodne dekoracje rzeźbiarskie zdobiące meble, które niegdyś znajdowały się we wnętrzach komnat pałaców i domów zamożnych mieszczan czy kościołów, bywały też przewożone powozami, karetami i przemierzały nierzadko tysiące kilometrów, kryjąc w swych wnętrzach cenne dokumenty, biżuterię czy pamiątki rodowe, trzeba też pamiętać o tych, którzy je tworzyli oraz o metodach, jakie wykorzystywali rzemieślnicy, by ich dzieła cieszyły wzrok zleceniodawców.
Warto zapoznać się z wykonanymi w piętnastym, szesnastym i siedemnastym wieku przedmiotami zarówno codziennymi, jak szafa czy krzesło, ale i tak tajemniczymi jak pultynek czy kabinet. Należy też docenić trud ich twórców, dzięki któremu my teraz, po wiekach możemy oglądać je tylko odrobnę nadgryzione zębem czasu (żeby nie wspomnieć trywialnych korników i innych drewnojadów).
"Stolarski kunszt. Meble XV-XVII w." to obszerna, wypełniająca kilka sal, wystawa poświęcona meblom, głównie renesansowym i barokowym, i trzeba przyznać, że jest co oglądać.
Wystawa czynna do 12 marca 2017 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz