Posty

Wyświetlanie postów z stycznia 30, 2020

"Postać człowieka jest dla mnie inspirującym, niekończącym się tematem" – wywiad z krakowską artystką Marią Niewiadomską

Obraz
W cyklu Wywiad z artystą  –Maria Niewiadomska


Artystyczne spojrzenie:Zajmuje się Pani zarówno malarstwem jak i rzeźbą. Chyba są one w Pani twórczości nierozerwalnie ze sobą związane. Czy czuje się Pani rzeźbiarką bardziej niż malarką?

Maria Niewiadomska: Tak wprost nie potrafię odpowiedzieć, czy czuję się bardziej malarką czy rzeźbiarką; po prostu sięgam po pewnego rodzaju środek wyrazu. Tak konkretna identyfikacja budzi we mnie kontrowersję; tak już mam, że odpowiada mi rola poszukiwacza przełamującego konwencje. Stąd biorą się obrazy w jakiś sposób przestrzenne, wykraczające poza ograniczenie  formą prostokąta. W pracach rzeźbiarskich  niejednokrotnie stosuję kolor; na wystawie, która otwarta została w galerii Floriańska 22, kolor nadają użyte na powierzchni prac przedmioty do recyklingu. Przy innych pracach bywa, że oddaję się przyjemności ekspresyjnego malowania i chlapania farbami np. na kompozycjach z użyciem tkaniny, przedstawiających różne układy kształtu głów.

Artystyczne spojrz…

Urodziny Ignacego Łopieńskiego w MN w Warszawie

Obraz
URODZINY MISTRZA IGNACEGO ŁOPIEŃSKIEGO (1865–1941)

Foto: mat.pras. MNW

W sobotę  1  lutego  mija 155.  rocznica  urodzin Ignacego  Łopieńskiego, jednego z najważniejszych polskich grafików przełomu XIX i XX wieku. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalne oprowadzanie po wystawie prac Łopieńskiego z udziałem krewnych artysty oraz  kuratora,  Piotra  Czyża.

Ignacy Łopieński urodził się 1 lutego 1865 roku w Warszawie. Należał do znanej rodziny  artystów  brązowników. Dorastał  w  domu,  w  którym  spotykali  się przedstawiciele warszawskich kręgów artystycznych. Uczył się w Warszawie, Paryżu, Wiedniu i Berlinie, a wykształcenie w dziedzinie grafiki zdobył w akademii monachijskiej.

Na początku XX wieku wyjechał do Francji, gdzie pracował m.in. w Trégastel  na  wybrzeżu  bretońskim. Prace  graficzne  Łopieńskiego zyskały międzynarodowe  uznanie  na  wystawach  w  Berlinie, Monachium, Lwowie i Petersburgu. Artysta stał się znany również w kraju. Jego graficzne reproduk…