"Chwile ocalone" Grażyny Korpal

 


Grażyna Korpal to artystka, której dogłębna wiedza na temat antyku łączy się z  wieloletnią praktyką konserwatorską oraz znajomością historii sztuki i ludzkiej natury. Studiowała archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim, konserwację na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz język włoski na uniwersytecie w Sienie. Od wielu lat tworzy malarską opowieść o zanikających powoli nieuchronnie humanistycznych wartościach, jakże bliskich nam wciąż, szczególnie dziś, w tych niespokojnych, pełnych cierpienia i lęku, brutalnych czasach.W  malarstwie Grażyny Korpal odnajdujemy przede wszystkim ponadczasowe piękno, bliskie temu, z jakim obcujemy oglądając zachowane do dziś in situ, czy w muzeach Włoch lub Grecji, dzieła starożytnych mistrzów, ale i dzieła europejskich romantyków zafascynowanych antykiem.


W twórczości krakowskiej artystki dostrzec można liczne cytaty i aluzje do dzieł z minionych epok - wspaniałe, choć kalekie antyczne posągi, mitologiczne boginie o imionach takich jak Nike, Dafne czy Ariadna, umieszczone w scenerii przypominającej tajemniczy spektakl teatralny. Postacie kobiece, piękne i kruche (" Balu nie będzie") ,Grażyna Korpal  otacza pejzażem romantycznym ("Samarytanka"), tworząc surrealistyczne, niemal filmowe kadry, w których prócz perfekcyjnego warsztatu malarskiego, wysmakowanej kolorystyki jest również specyficzny oniryczny klimat. Najnowsza wystawa prac krakowskiej malarki "Chwile ocalone" w Galerii Floriańska 22 to zaduma nad kruchością naszego niedoskonałego świata, przemijaniem piękna i samotnością.

W pracach tych znajdziemy melancholijną atmosferę bliską włoskiemu malarstwu metafizycznemu i surrealistom. Oddziaływanie takich mistrzów jak Giorgio de Chirico, Rene Magritte czy Paul Delvaux spotyka się tu z niemieckimi nastrojowymi pejzażami romantyków. Doskonałość warsztatowa i wirtuozerskie posługiwanie się  motywami ze świata antyku i nasycanie ich współczesnymi refleksjami o przemijaniu, sprawiają, że w obrazach Grażyny Korpal duch greckiej sztuki starożytnej w jej najdoskonalszej, bo klasycznej wersji, przemawia do współczesnego widza w wyjątkowo aktualny sposób. 

Wystawa czynna będzie do 10 sierpnia.

Ekspozycja pod patronatem Artystycznego spojrzenia zorganizowana w ramach 3 edycji Krakowskich Spotkań Artystycznych TERYTORIA


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Flamenco to sposób bycia, śmiechu...kochania..." – wywiad z artystą flamenco FARRU