Posty

Wyświetlanie postów z listopada 11, 2019

Warto zobaczyć w polskich muzeach i galeriach, odc.29

Obraz
Listopad to miesiąc, w którym najczęściej nie mamy ochoty wychodzić z domu, wyruszać na zwiedzanie odległych miast, niewiele też dzieje się w muzeach, które powoli kończą już sezon, a i w galeriach niezwykle trudno jest znaleźć coś interesującego.
Wyjątkiem może być wielka wystawa poświęcona twórczości Jana Hrynkowskiego w krakowskim Muzeum Narodowym, która otwarta została dosłownie kilka dni temu. To już ostatnia ekspozycja w MNK w tym roku. Hrynkowski to nieco mniej znany spośród formistów, którzy wykorzystywali doświadczenia futuryzmu, kubizmu i ekspresjonizmu, inspirowali się też sztuką ludową i starali się stworzyć nowoczesny styl narodowy.
Hrynkowski obok malarstwa, grafiki i rzeźby, zajmował się także scenografią teatralną oraz kolekcjonerstwem. Na krakowskiej wystawie można obejrzeć około 700 prac tego artysty.


Ciekawa aranżacja (ażurowa ściana z "okienkami", przez które podejrzeć można obrazy znajdujące się wewnątrz sali z tzw. Galerią), rozbudowane opisy i wypełni…

Hasior w Gliwicach

Obraz
W pięknej dziewiętnastowiecznej willi Oskara Caro w Gliwicach mieści się obecnie muzeum. Można tu obejrzeć wyposażenie należące dawniej do rodziny zamożnego fabrykanta, wypełniające pomieszczenia pełne dzieł sztuki, kosztownych tkanin, gablot z porcelaną, ale też na piętrze sale wystaw czasowych, w których gości obecnie wystawa prac Władysława Hasiora przywieziona z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ta wystawa, choć niewielka, zawiera wszystkie te wątki, które interesowały artystę pozostającego poza modami i kierunkami w sztuce, poruszającego się indywidualnymi ścieżkami, które współczesnego widza już ani nie zgorszą ani nie zaszokują. Bo w sztuce wszystko już było.


Były obiekty sztuki składające się z przedmiotów codziennych (na wystawie w Gliwicach zobaczyć można maszynę do szycia, ale i fragmenty manekinów połączone w przedziwny sposób), jedzenie (prawdziwy chleb przytwierdzony do obrazu - zastanawiałam się nawet jak się konserwuje takie obiekty, bo przecież od powstania pracy min…