Posty

Wyświetlanie postów z października 11, 2019

Wywiad z malarką Urszulą Leszczyńską -Radel

Obraz
W cyklu Wywiad z  artystą - Urszula Leszczyńska-Radel

Artystyczne spojrzenie: Od lat mieszka Pani w Wiedniu, nie tęskni Pani za Krakowem? Co ma Wiedeń takiego, że przyciągnął Panią i zatrzymał na dłużej? Lepsze muzea, piękniejsze zabytki, większe możliwości?


Urszula Leszczyńska-Radel: Swego czasu były to zdecydowanie większe możliwości, przede wszystkim zawodowe i po prostu otwarty świat. Do Krakowa przyjeżdżam na tyle często, że tęsknota nie zdąży się rozwinąć – no i mój mąż jest wiedeńczykiem!

Artystyczne spojrzenie: Jak zaczęła się Pani przygoda ze sztuką - od dziecka wiedziała Pani, że zostanie artystką? Czy to artystyczne geny ojca, który zajmował się malarstwem, zaważyły na wyborze drogi życiowej?

Urszula Leszczyńska-Radel: Na mojej wizytówce są trzy zawody: historyk sztyki, malarz-artysta i specjalista od funduszy inwestycyjnych – przeplatają się przez całe moje życie zawodowe z różną intensywnością. Aktualnie sztuka ma priorytet, ale nie wyłączność. Gdy miałam pięć lat, namalował…

Projekt Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie

Obraz
Foto: I miiejsce

W Teatrze imienia J.Słowackiego odbyła się gala 140-lecia MNK, ktora była okazją do ogłoszenia zwycięzców konkursu na najlepsze rozwiązanie architektoniczno-urbanistyczne budynku Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków.

Pierwszą nagrodę przyznano za: twórczą kontynuację koncepcji opracowania studialnego z etapu 1 Konkursu, która zaowocowała interesującymi rozwiązaniami w zakresie elewacji i dyspozycji przestrzeni wewnętrznych; klarowną strukturę i tektonikę budowli, uniwersalne, modułowe przestrzenie wystawiennicze; udaną kompozycję dwóch przesuniętych względem siebie podłużnych bloków tworzących bardzo dobre relacje z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego i kreujących atrakcyjną przestrzeń placu wejściowego; czytelną i powściągliwą formę prezentacji projektu.


Zwycięzcom przyznano nagrodę pieniężną w wysokości 90 000 PLN brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na …