Posty

Wyświetlanie postów z kwietnia 30, 2019

Czarno na białym, czyli o rysunku w krakowskiej ASP

Obraz
Po raz pierwszy w murach krakowskiego Muzeum Narodowego można oglądać rysunki dawnych studentów, a potem profesorów ASP w Krakowie, które powstawały na przestrzeni 200 lat. I są to rysunki nie tylko zapomnianych pierwszoroczniaków z przeszłości (niegdyś na I roku studiów malowanie było zakazane i studenci krakowskiego ASP mogli wyłącznie rysować), ale też tak znakomitych potem absolwentów jak Matejko, Jacek Malczewski, potentat rysunkowy Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss (prezentowany na ekspozycji  portret Jana Matejki wykonany techniką rysunku na co dzień wisi w gabinecie rektora krakowskiej ASP Stanisława Tabisza, nawiasem mówiąc również mistrza rysunku!), czy... marnie rysujący Xawery Dunikowski i Marian Konieczny (jego rysunek zachował plamy po kawie, którą młody artysta popijał w trakcie rysowania), a także twórcy powojenni jak Jerzy Nowosielski, Zbysław Marek Maciejewski, Zbylut Grzywacz. Na krakowskiej ekspozycji "Czarno na białym" mamy ponad 170 rysunków wykonanych…

Ekspresjoniści w galerii NEON

Obraz
Na znakomity, choć mało reklamowany i właściwie niemal tajny pokaz malarstwa kilku wrocławskich artystów-ekspresjonistów trafiłam przypadkiem. Wystawa w galerii Neon we Wrocławiu, mieszczącej się na wrocławskiej ASP, nie ma na szklanych drzwiach żadnego plakatu informacyjnego, ani tytułu ani podanego czasu trwania. Dopiero w internecie udało mi się wyszukać więcej informacji. Szare wnętrze wypełnia malarstwo w większości bajecznie kolorowe, szalone i psychodelicznie hipisowskie. Są tu bowiem głównie, choć nie tylko, prace przedstawicieli grupy Luxus (Paweł Jarodzki, Bożena Grzyb-Jarodzka, Krzysztof Skarbek, Zdzisław Nitka, Jolanta Nikt).


W senny szary dzień w szarych betonowych ścianach pojawił się tropikalny szał kolorów, kształtów, ornamentów, między którymi ludzie i zwierzęta, pejzaże i martwe natury przyciągają widza i kuszą do zatopienia się w gorącym klimatycznym malarstwie.


Zobaczyć tu jednak można także cytrynowo-czarne dwie siostry namalowane przez Krzysztofa Wałaszka w konw…