Posty

Wyświetlanie postów z grudnia 10, 2018

Wywiad z Joanną Warchoł, krakowską artystką, prezesem ZPAP Okręgu Krakowskiego

Obraz
Wywiad z krakowską artystką Joanną Warchoł, prezesem Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace można obejrzeć w galerii Floriańska 22 w Krakowie na wystawie „Miejsca dla samotnych artystów” (11.XII.2018-10.I.2018)

O RYSUNKU Rysunek jest dla mnie ważną dziedziną twórczości, równoległą z innymi. Duże formy rysunkowe wykonuję od prawie 30 lat i nigdy nie traktowałam tej pracy jako pobocznej, uzupełniającej malarstwo. Rysunek jest jedynie innym medium wypowiedzi, innego rodzaju techniką mającą swoje wymagania i ograniczenia, ale dającą szerokie możliwości do realizowania zamysłów artystycznych. W rysunku czuję się swobodnie i niezależnie, a problemy, jakie w tych pracach poruszam, są dla mnie równie ważne, jak te przedstawiane w malarstwie.Rysowałam „od zawsze”. Już w przedszkolu brałam udział we wszelkiego rodzaju konkursach – niektóre z nich nawet wygrywałam. W szkole podstawowej również rysowałam, malowałam i rzeźbiłam i zawsze były to czynności oczywiste, którym…

Katarzyna Kobro w Muzeum Współczesnym Wrocław

Obraz
Katarzyna Kobro to legenda dwudziestowiecznej awangardy. Jej postać i trudny związek z Władysławem Strzemińskim przybliżył kontrowersyjny film "Powidoki" Andrzeja Wajdy z Bogusławem Lindą w roli malarza, współzałożyciela i wykładowcy PWSSP w Łodzi.
Kobro urodziła się w 1898 r. w Moskwie, zmarła w 1951 r. w Łodzi. Zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie. Była przedstawicielką abstrakcji, współtworzyła i należała do przedwojennych awangardowych grup artystycznych Blok, Praesens i a.r.(artyści rewolucyjni). Fascynowała ją matematyka i abstrakcyjne piękno geometrycznych form.
Wystawa "Medytacje Fibonacciego +sztruksowy zając/ Wobec Katarzyny Kobro (1898-1951)" zorganizowana w 120 rocznicę urodzin Katarzyny Kobro, najpierw prezentowana była w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (kwiecień-sierpień 2018), a obecnie można ją oglądać na dwóch piętrach Muzeum Współczesnego Wrocław. To ogromna wystawa prezentująca nie tylko dokonania Katarzyny Kobro, ale też jej współczesnych …