Posty

Wyświetlanie postów z października 1, 2018

W zaczarowanym ogrodzie, czyli o malarstwie Agnieszki Łakomej

Obraz
Agnieszka Łakoma prezentuje w galerii Floriańska 22 cykl malarskich przestawień floralnych. Niezwykle subtelny i osobisty, inspirowany autentycznymi roślinami, które mogła obserwować w ogrodzie wokół własnego rodzinnego domu, zestaw przestawia niezwykłe kwiaty. Przetworzone w niemal baśniowe geometryczne wzory, przywodzące na myśl opartowskie formy, zostały zainspirowane prawdziwymi irysami, anturiami i kaktusami. Paski, blaszki i wspaniałe zestawy kolorystyczne. Zielenie, niebieskości, różowości, żółcie. Artystka zdaje się zaglądać do wnętrza roślin, wkracza w świat natury mieszając ją ze sztuką i kontynuując swoje graficzne eksperymenty w innej technice, zachwyca się również doskonałością przyrodniczych okazów. Prace powstały niedawno, są owocem tegorocznych malarskich działań.
Przypominają opisy z  "Na wspak" K.-J.Huysmansa, dekadenckiej książki pełnej charakterystyk niezwykłych kwiatów.
Na obrazach krakowskiej artystki obserwujemy subtelności kolorystyczne, umieszczanie…

„Określiłabym siebie raczej jako peintre-graveur” – wywiad z krakowską artystką Agnieszką Łakomą.

Obraz
W cyklu Wywiad z artystą – Agnieszka Łakoma

Najnowsza wystawa Pani prac to prezentacja malarstwa, co dla niektórych miłośników sztuki może być pewnym zaskoczeniem, gdyż kojarzona jest Pani raczej z grafiką. Chciałabym zatem zapytać, czy jako artystka postrzega Pani siebie bardziej jako graficzka niż malarka, i czy grafika jest dla Pani ważniejsza niż inne uprawiane przez Panią dziedziny sztuki?
Określiłabym siebie raczej jako peintre-graveur, grafik-malarz. Artysta, który łączy różne metody wypowiedzi, dyscypliny i wydaje się to całkowicie naturalne. Świat czarno-białej grafiki, której powstawanie rozłożone jest w czasie wieloetapowych prac nad tworzeniem matrycy, ewokuje potrzebę powrotu do warsztatu rysunkowego i malarskiego. Największych odkryć w dziedzinie grafiki dokonali właśnie peintres-graveurs tacy jak: Dürer, Rembrandt, Goya, Wyczółkowski czy Wyspiański.
Czy od dziecka wiedziała Pani, że zwiąże swoje życie ze sztuką? Co zadecydowało o tym, że wybrała Pani studia artystyczne na…