Posty

Wyświetlanie postów z września 19, 2018

Prywatne archiwum Romerów na wrocławskim dworcu

Obraz
W Galerii Dworcowej na I piętrze wrocławskiego Dworca Głównego czynna jest wystawa fotografii odnalezionych w 2014 r. przez Barbarę Romer, wnuczkę sławnego fotografa, chemika, wynalazcy izohelii, który związany był najpierw ze Lwowem, a potem z Wrocławiem. Okoliczności znalezienia tych fotografii (zachowało się ich ponad 6 tysięcy, z czego zdigitalizowano około 700) były niezwykłe. Barbara Romer porządkując spuściznę po zmarłym ojcu w domu rodzinnym we Lwowie, zajrzała do stodoły, gdzie na sianie spoczywały drewniane skrzynie (jak wyglądały można się przekonać przychodząc na wystawę) wypełnione szklanymi płytkami. Jak się okazało były to negatywy zdjęć wykonanych przez Witolda Romera (1900-1967), dziadka pani Barbary. W skrzyniach znajdowały się również zdjęcia nieznanych autorów, a także filmy.
Najpierw część tych fotografii pokazano na ekspozycji we wrocławskiej galerii Dizajn BWA, w ramach wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury (2016).
Obecnie ekspozycja ta gości w kojar…

Rośliny, manekiny i życie sąsiadów, czyli o malarstwie Marka Filipiuka

Obraz
Wchodząc do galerii ASP w Krakowie wkraczamy w świat niemal teatralny. Wszędzie widzimy okna, z roślinami  ustawionymi na parapetach, z firankami, suszącą się bielizną i krawieckimi manekinami widocznymi gdzieś w tle. Takie prowincjonalne nieco podglądanie życia innych ludzi. Widz na tej wystawie wchodzi trochę w sytuację zabłąkanego turysty, który otoczony jest obrazami, wykonanymi na nietypowych blaszanych podłożach. Krakowski artysta Marek Filipiuk, mieszkający od lat w Toronto prezentuje w galerii na krakowskiej uczelni  zdumiewające prace. Techniki tradycyjne i techniki nowoczesne  stosowane równocześnie stworzyły w efekcie niezwykłą przestrzeń. Oglądając tę wystawę miałam wrażenie jakbym znalazła się na scenie teatru, gdzie obserwowały mnie zza firan niewidoczne postacie. Technicznie niezwykle intrygujące prace skłaniają do pochylenia się nad nimi, przyjrzenia z bliska tym srebrzystym fragmentom, które zdają się powiewać na wietrze, unoszącym firany i pozwalającym zajrzeć tylko…