Posty

Wyświetlanie postów z lutego 28, 2018

"Oglądając sztukę dawną mam przedziwne poczucie braku przemijalności" - wywiad z krakowskim artystą Kazimierzem Borkowskim

Obraz
W cyklu Wywiad z artystą – Kazimierz Borkowski


Artystyczne spojrzenie: Na wystawie zbiorowej prac pedagogów z Liceum Plastycznego w galerii Floriańska 22 "Od B do Z" pojawią także Pana prace. Co będziemy mogli zobaczyć?

Kazimierz Borkowski: Na wystawie mam zamiar zaprezentować prace, które są fragmentami dwóch cykli: poliptyk rysunkowy „Schemat proporcji – poszukiwanie wzoru”, oraz trzy obrazy podejmujące temat oblicza. Będzie to pokaz raczej kameralny, ze względu na niewielką przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji.

Artystyczne spojrzenie: Jak zaczęła się Pana przygoda ze sztuką, czy "od zawsze" wiedział Pan, że zostanie artystą, czy też decyzja ta była spontaniczna? Czy w Pana rodzinie również byli artyści?

Kazimierz Borkowski: Pochodzę z rodziny, w której bardzo mało mówiło się o sztuce. Nic mi nie wiadomo o żadnym przodku, który miałby jakieś predyspozycje do zajmowania się plastyką. Decyzja żeby pójść do Liceum Plastycznego, a potem na Akademię Sztuk Pięknych była p…